Kõik uudised

ERLi infokiri jaanuar 2021

Üks tihe aasta hakkab läbi saama – ERLi jaoks on see olnud tegus: oleme tegelenud vabaühenduste kliimavõrgustiku loomisega, huvikaitsega õiglase ülemineku vallas, toetanud kliimanoori, propageerinud pakendivabadust ning säästvat põllumajandust, kirjutanud uusi projekte, avaldanud mitmel-setmel teemal artikleid ja pöördumisi koos EKOga, korraldanud suvekooli, festivali ning ikka väga mitu muud päris- ja online-üritust.

Silver Sillak: rohepöördest saab Ida-Virumaa uus lugu

Mis oleks kui põlevkivimaakonnana tuntud Ida-Virumaast saaks hoopis näiteks tuulepealne maakond, päikesemaakond, rohepöörde maakond või midagi sootuks muud? Meie tänased valikud loovad selle, milline on Ida-Virumaa homme ja millisena seda nähakse veel kaua aega hiljem.

Ekspertide ja Ida-Virumaa kohaliku kogukonna koostöös on valminud roheplaani taastuvenergia ja energiatõhususe valdkonna ettepanekud

Valminud on ERLi ja partnerite tellitud ettepanekud roheplaanile.

ERLi infokiri detsember 2020

Detsembrikuisest infokirjast leiate hetkel toimumas ja tulekul olevad sündmused, möödunud sündmuste järelkaja ja kokkuvõtte, ERLi meedias ilmumised ning põnevat lisalugemist.

Elusama Elukeskkonna Poole #34

Seekordses Elusama Elukeskkonna Poole vestlevad ERL juhatuse liikmed Madis Vasser ja Henri Holtsmeier sellest, kust võiks huvilised saada infot keskkonnamaastikul toimuvast ning millega arvestada uudiste lugemisel.

Ülevaade tuumaenergia riskidest

Keskkonnaühendus Eesti Roheline Liikumine vaatles esialgse ülevaate koostamisel laiemat pilti, fakte ning erinevaid näiteid üle maailma, mis viitavad paljudele tuumaenergia riskidele ja küsitavustele. Otsustasime keskenduda viiele tuumaenergia tõsisemale probleemkohale: jäätmed, turvalisus, tehnoloogia valmidus, koormus riigi rahakotile ja kliimakriisi ajakriitilisus.

Elusama Elukeskkonna Poole #32

Mida tehakse siis, kui konventsionaalsed keskkonnakaitse meetodid nagu petitsioonide kirjutamine ja lobitöö ebaõnnestuvad?

Ära lase end petta! …ehk lühidalt ROHEPESUST (EST/ENG)

See artikkel annab infot, kuidas rohepesu ära tunda ning mida Sina tarbijana saad teisiti teha. Nii saame tagasi õiguse oma ostukorvi sisu ise valida!

Elusama Elukeskkonna Poole #31

Eesti Rohelise Liikumise juhatuse liikmed Henri Holtsmeier ja Madis Vasser vestlevad päevakajalistel keskkonnateemadel.

ERLi infokiri november 2020

Novembrikuisest infokirjast leiate hetkel toimumas ja tulekul olevad sündmused, möödunud sündmuste järelkaja ja kokkuvõtte, ERLi meedias ilmumised ning põnevat lisalugemist.

Elusama Elukeskkonna Poole #30

Eesti Vabariigi Valitsus saab uue keskkonnaministri. Mida oodata? Elusama Elukeskkonna Poole vestlussaates arutlevad ERL juhatuse liikmed Madis Vasser ja Henri Holtsmeier möödunud nädala keskkonnauudistest.

Elusama Elukeskkonna Poole #29

Hiljuti on Eestis räägitud palju tuumaenergiast, kui keskkonna- ja kliimasõbralikust asendusest fossiilsetele kütustele. Tuumajaam Eestisse? Mis võimalused ja ohud kaasnevad tuumaenergia kasutusega Eestis? Kas tuumaenergia on keskkonnasäästlik? Seekordses saates on Madisel ja Henril külas veteran keskkonnakaitsja, poliitik ja ERL juhatuse liige Peep Mardiste.

Elusama Elukeskkonna Poole #28

Esmaspäeviti kell 12.00 vestlevad Eesti Rohelise Liikumise juhatuse liikmed Henri Holtsmeier ja Madis Vasser möödunud nädala keskkonna uudistest.

Elusama Elukeskkonna Poole #27

Esmaspäeviti kell 12.00 vestlevad Eesti Rohelise Liikumise juhatuse liikmed Madis Vasser ja Henri Holtsmeier möödunud nädala keskkonnauudistest.

Elusama Elukeskkonna Poole #26

Selle nädala episood on tavapärasest erinev. Vestlussaates on külas ERL praktikandid Tabea Breidenbach ja Laura Bondl, kes õpivad Augsburgi Ülikoolis keskkonnaeetikat. Vestleme inglise keeles.

ERLi infokiri oktoober 2020

Infokirjast saab lugeda möödunud ja tulevaste sündumuste ning ERLi meediakajastuste kohta. Lisaks on infokirjas ka põnevat lisalugemist!

Elusama Elukeskkonna Poole #25

Eesti Rohelise Liikumise juhatuse liikmed Madis Vasser ja Henri Holtsmeier vestlevad möödunud nädala keskkonnauudistest.

Suri kunagine Eesti Rohelise Liikumise esimees (1988-1990) Toomas Frey

Kolmapäeval suri 82-aastasena ökoloog, geobotaanik ja metsateadlane Toomas Frey, kes aastatel 1988.1990 oli ka Eesti Rohelise Liikumise esimees. Avaldame lahkunu lähedastele kaastunnet.

Elusama Elukeskkonna Poole #23

Eesti Rohelise Liikumise juhatuse liikmed Madis Vasser ja Henri Holtsmeier vestlevad möödunud nädala keskkonnateemadel.

ERLi uued praktikandid: Tabea ja Laura

Tabea ja Laura on järgmised kolm kuud ERLi praktikandid. Nad on Saksamaalt, Augsburgi linnast pärit magistrandid, kes õpivad keskkonnaeetikat. Tere tulemast ERLi!

Elusama Elukeskkonna Poole #22

Eesti Rohelise Liikumise juhatuse liikmed Madis Vasser ja Henri Holtsmeier avavad möödunud nädalal silma jäänud keskkonnauudiseid.

Elusama Elukeskkonna Poole #21

Taskuhäälingus Elusama Elukeskkonna Poole vestlevad Eesti Rohelise Liikumise juhatuse liikmed Madis Vasser ja Henri Holtsmeier möödunud nädala päevakajalistest keskkonnauudistest.

Marilin Eessalu: plastile tuleb anda piitsa – maksu alla ja võimalikult ruttu

Euroopa Liidu plaanitav plastimaks on saanud palju negatiivset vastukaja. Ometi oleks see hädavajalik. Plast on kasulik ja plast on kahjulik, selle üle ei ole mõtet 2020. aastal enam vaielda. Samuti peaks olema kõigile silmaga nähtav, et plasti on liiga palju, eriti seal, kus see on kahjulik või kus seda üldse olla ei tohiks: prügimägedel, metsa all, meres, inimese vereringes.

ERLi videoblogi: Elusama Elukeskkonna Poole #20

Elusama Elukeskkonna Poole alustab versiooniga 2.0 ning kolime saate Facebooki otsevideo vormi. Edaspidi esmaspäeviti kell 12!

Kärt Puusepp: Sadamaraudtee kohale ei tohi ehitada automagistraali

Endise sadamaraudtee koridor kulgeb läbi Tammelinna ja Ropka ning suubub Sõbra tänava Prisma kõrvale. Aastaid oli kaduva raudtee kohale ette nähtud magistraaltänav. Uue üldplaneeringu koostamisel sai aga selgeks, et magistraaltänava olulist toimima panevat lüli, Ropka silda, pole keskkonnakaalutlustel võimalik rajada.

ERLi videoblogi: Elusama Elukeskkonna Poole #19

Seekordsel hilisel pühapäeva õhtul räägivad Henri ja Madis möödunud nädala lahingutest ajalehe Põhjarannik veergudel, Arvamusfestivali muljetest ja üle-Eestilisest metsameeleavaldusest. Kas Sina oled juba metsapetitsioonile allkirja andnud?

ERLi videoblogi: Elusama Elukeskkonna Poole #18

Seekord on juttu suvistest salakohtumistest, mõistete tõlkimisest, konfliktsest koosloomest ja tulevast Metsameeleavaldusest.

ERLi infokiri august 2020

Augustis on võimalik osa saada mitmetest üritustest, näiteks toimub 10.-13. augustil Valgamaal ERLi suvelaager ning 21.-24. augustil kliima- ja sotsiaalse õigluse Festival Y?!. Tartu elanikud saavad Tasku keskusel vaadata ka värsket näitust Põhja-Itaalia pestitsiidivabast linnast – täpsemalt loe juba all olevast infokirjast.

Madis Vasser: lõpp põlevkivienergiale

Põlevkivienergiast loobumine vajab kindlat tähtaega, kirjutab Eesti Rohelise Liikumise huvikaitse ekspert Madis Vasser.

Madis Vasser: Ida-Virumaa õiglase ülemineku esimene samm

Kui ma 19. juunil Kohtla-Järve kultuurikeskusesse jõudsin, oli Ida-Virumaa õiglase ülemineku protsessi tutvustamine juba alanud. Hilinesin, sest tulin pealinnast ja bussiga. Lisaks niigi hõredale graafikule oli koroonakriis ilmselt väljumisi veelgi harvemaks teinud, kirjutab Eesti Rohelise Liikumise huvikaitse ekspert Madis Vasser.

Peep Mardiste vastulause Metsa- ja Puidutööstuse Liidu ettepanekutele metsa majandamiseks

ERLi juhatuse liige Peep Mardiste avaldab arvamust Metsa- ja Puidutööstuse Liidu (EMPL) loodusvaenulike ettepanekute üle metsa majandamiseks.

Allkirjasta ERLi petitsioon Ülemiste järve veevaru ja selle kvaliteedi tagamiseks

Kutsume üles allkirjastama petitsiooni, tagamaks Ülemiste järve majandamist veepoliitika raamdirektiivi eesmärkidega kooskõlastatult.

Ühenduste pöördumine Euroopa Komisjoni poole: Eesti investeeringud põlevkivisse lähevad vastuollu ELi toetusega

Täna, 12. mail saatsid 24 Euroopa kodanikuühendust Euroopa Komisjonile kirja, milles juhivad tähelepanu sellele, et Eesti valitsuse plaan laiendada põlevkiviõlitööstust on vastuolus ELi lepingute ja toetustega.

ERLi infokiri kevad 2020

ERLi kevadine infokiri on eriolukorra-teemaline ja pakub lugemisainet süsteemimuutuste võimalustest metsakümbluseni, seega lugemist peaksid leidma kõik huvilised!

Madis Vasser: uut õlitehast ei vaja isegi Eesti Energia

Ühiskondlik dialoog Ida-Virumaa tuleviku üle ei saa olla test, kus ette on antud vaid üks õline vastusevariant, kirjutab Madis Vasser.

Toetame Fridays For Future Eesti kaebust õlitehase ehitamise vastu

26. aprillil esitas Fridays For Future Eesti (MTÜ Loodusvõlu) Tartu Halduskohtule kaebuse Narva-Jõesuu linnavalitsuse väljastatud ehitusloa tühistamiseks ning esialgse õiguskaitse taotlemiseks seoses ENEFIT282 Õlitehase püstitamisega. Tegemist on Eesti esimese kliimakaebusega.

Valitsuse otsus toetada õlitehase rajamist on vastutustundetu

Eestimaa Looduse Fondi, Eesti Rohelise Liikumise ning Keskkonnaõiguse Keskuse hinnangul on valitsuse tänane otsus eraldada 125 miljonit eurot uue põlevkiviõlitehase rajamiseks Eesti tuleviku suhtes vastutustundetu.

Eesti Roheline Liikumine liitus Vabaühenduste Liiduga

Eesti Roheline Liikumine liitus Vabaühenduste Liidu 106 liikme sekka.

Madis Vasseri lugemissoovitused: loe, miks tehnoloogia ei päästa meid ega keskkonda

Meie huvikaitse ekspert Madis Vasser jagab Rohegeeniuses lugemissoovitusi neile, kes soovivad süvitsi arendada oma sisemist rohegeeniust ning on valmis pädevalt kaasa rääkima ka teemadel, miks tehnoloogia pigem ei päästa ei meid ega keskkonda.

ERLi infokiri talv 2019/2020

Seekord tuleb uudiskirjas juttu ERLi möödunud kuude tegevustest: loovkirjutamise jutuvõistlusest ja selle tulemustest, detsembris toimunud jõulupeost, tutvume ka uute ERLi töötajatega ja nende projektidega ning lõpetame maitsva retseptiga.

Eesti Roheline Liikumine: Euroopa Liidu õiglase ülemineku mehhanism toetab Eesti väljumist põlevkivist

Eesti Rohelise Liikumise sõnul rajab Euroopa Komisjoni poolt avaldatud 100 miljardi euro kogusuuruses mehhanism teed jätkusuutlikule ning majanduslikult õiglasele üleminekule seni fossiilkütuste-mahukates piirkondades nagu Ida-Virumaa vaid juhul, kui plaanidesse on kaasatud ka kohalikud osapooled ning jälgitakse riiklikult võetud kliimaeesmärke.

Valminud on juhend keskkonnasõbralike ürituste korraldamiseks

Ürituste korraldajad saavad oma ettevõtmiste ökoloogilise jalajälje vähendamiseks näpunäiteid vastvalminud kogumikust “Keskkonnasõbralikud suunised.”
  • MTÜ Eesti Roheline Liikumine 

    Tiigi 8–24, 51003 Tartu 
    +372 5645 4459
    info@roheline.ee

Reg kood: 80001670 

Arvelduskontod:
EE322200221011415405 Swedbank
EE941010102051999003 SEB

Liitu Eesti keskkonna heaks meie üle 1000 liikmega!