Eesti Roheline Liikumine asutati 1988. aastal – selle tingis esmajärjekorras vajadus paremini koordineerida keskkonnakaitsjate pingutusi nn fosforiidisõja võitmisel; ühtlasi sai liikumisest esimene formaalne poliitiline alternatiiv kommunistlikule parteile Eestis. 1991. aastal eraldus ERList poliitiline tiib (hilisem erakond Eesti Rohelised).
Praegusel hetkel tegeleb Eesti Roheline Liikumine erinevate keskkonnaalaste teemadega kolmes suures teemavaldkonnas:
Meie eesmärk on kaitsta Eesti ja laiemas mõttes ka terve maakera keskkonda ning rakendada erinevaid meetmeid, et piirata edasist looduse hävitamist ning leida uusi alternatiivseid meetodeid senistele jätkusuutmatutele tehnoloogiatele.
Me ootame kõiki, kes tahavad panustada puhtamasse Eesti tulevikku, nii tulevasi liikmeid kui ka vabatahtlikke. Eesti Roheline Liikumine pakub aktiivsetele loodussõpradele võimalust enesetäienduseks ning ühe väärika ajalooga organisatsiooni kaasaaitamiseks.
Ühe elaniku kohta arvutatuna on Eesti panus kliimamuutuste põhjustamisse üks suuremaid maailmas. Vastutustundliku Euroopa riigina peame tegema kõik, et see massiivne saastamine ruttu lõpetada. Põlevkivisektor tervikuna annab lõviosa Eesti CO2 emissioonist ning Eesti peab põlevkivikasutusest väljuma hiljemalt aastaks 2035. Energiasektori tulevik on tarbimise vähendamises, kohalikus taastuvenergias, võrguühendustes ja salvestamises. Põlevkivi, suuremahuline biomassi põletamine või tuumajaam on keskkonnavaenulikud lahendused. Samamoodi peab kliimasõbralikuks saama transport ning kasvama süsiniku sidumine metsades ja märgaladel.
Eesti Roheline Liikumine sündis aastal 1988 osana vastuseisust plaanidele hakata Toolse, Kabala ja Rakvere lähistel kaevandama fosforiiti väetisetootmiseks. Paljudele keskkonnaargumentidele toetudes (diktüoneemakilda isesüttimise oht avakaevandustes, risk põhjaveele, loodusmaastike ulatuslik rikkumine) õnnestus toona kaevanduste loomine ära hoida. Erafirmad tegutsevad viimased 10 aastat selle nimel, et hetkel passiivsete reservvarudena arvel olevaid Euroopa suurimaid fosforiidivarusid Põhja-Eestis kasutusele võtta. Fosforiidi kaevandamise keskkonnariskid on jätkuvalt väga suured ja kaevandamine ei ole põhjendatud. Fosforväetiste kasutamine koos muu intensiivpõllumajandusega on jätkusuutlikuks toidutootmiseks tulevikus sobimatu.
Täna domineeriv pidevale kasvule suunatud majandusmudel on vaid üks paljudest võimalikest elukorraldustest. Eesti Roheline Liikumine nõustub, et lõputu kasv lõplike ressurssidega planeedil ei ole võimalik ning jätkuva majanduskasvu lahtiühendamine kaasnevast survest keskkonnale ei ole realistlik. Liigne usk kõrgtehnoloogilistesse tulevikulahendustesse takistab meid juba praegu kasutusele võtmast toimivaid ning oluliselt keskkonnasõbralikumaid meetmeid nagu nt liigse tarbimise vähendamine või süsiniku sidumine läbi põlislooduse hoidmise. Käimasoleva ökoloogilise ja kliimakriisi valguses saab tuleviku majandusmudel olema oluliselt teistusugune, mistõttu tuleb juba praegu hakata mõtlema sellele, millest me peame loobuma ja mida uut looma.
ERL luuakse fosforiidisõja haripunktil massilise rahvaliikumisena, mille kogunemistel osales korraga üle 5000 inimese. Esimesse ERL juhatusse valitakse Lennart Meri, Endel Lippmaa, Rein Einasto jt tuntud ühiskonnategelased.
ERL senine esimees Toomas Frey nimetatakse Eesti üleminekuvalitsuse keskkonnaministriks
eraldub parteipoliitikale keskendunud tiib ja ERL jätkab valitsusvälise survegrupina
ERL korraldatud roheliste rattaretkel protesteeritakse Paldiski tuumaallveelaevade vastu
ERL korraldab mõjuka globaalse keskkonnavõrgustiku Friends of the Earth International aastakoosoleku
ERL kutsel käib Eestis kuulus ökofilosoof ja süvaökoloogia (deep ecology) alusepanija Arne Naess
ERL korraldab 50 aktivistile bussireisi Haagi kliimaläbirääkimiste demonstratsioonile
ERL algatab oma esimene kohtuasja, millega nõutakse riigilt uuele põlevkivienergeetika restruktureerimise tegevuskavale keskkonnamõjude hindamise läbiviimist
ERL algatab Eesti esimese Õiglase kaubanduse (Fair Trade) kampaania ja toodete organiseeritud maaletoomise
ERL kaardistab Lõuna-Eesti ristipuude asukohad, et algatada nende kaitse alla võtmine
ERL üksikisikust liikmete arv ületab 1000 piiri
ERL koostab rahvaalgatuse “Eesti vajab põlevkivienergeetikast väljumise strateegiat ehk PÕXITit”, mis jõuab olulise tähtsusega riikliku küsimusena ka Riigikokku.
ERL koostab juhendi keskkonnasõbralike ürituste korraldamiseks
Eesti Roheline Liikumine loodi 1988. aastal.
Eesti Rohelise Liikumise tegevusi jälgib sotsiaalmeedias üle 3000 inimese.
Eesti Rohelisel Liikumisel on üle 1000 liikme.
Meil on väga hea meel, et üle 40 inimese soovivad Eesti Rohelise Liikumise heaks vabatahtlikku tööd teha.
Oleme aastate jooksul ellu viinud üle 30 erisisulise projekti.
Meie kõigi ühise elukeskkonnaga seotud probleemid on niivõrd komplekssed, et paljud ei suuda või soovi nendest isegi mõelda. Kuid antud teemade vältimine ei ole lahendus, sest ilma keskkonnata pole ka elu. Seega on minu sihiks energeetika- ja kliimateemade raamistamine arusaadavas ning mõistlikule dialoogile kutsuvas vormis, lihtsustades murepunkte võimalikult palju, aga mitte liialt. Nagu öeldakse: planeet maa ja selle asukad väärivad kliimamuutuse asemel hoopis süsteemimuutust.
Minu haridustee on viinud mind õppima informaatikat, majandust ja tehnoloogia valitsemist. Kuigi pealtnäha ei tundu, et ükski neist oleks keskkonnaga eriliselt seotud, siis tegelikkus on hoopis vastupidine. Keskkonnaprobleemi suudab lahendada vaid laiahaardeline muutus maailma süsteemis. Mõistmata tehnoloogiat ja selle seost inimesega, tsivilisatsioonide arengut, ressursimajandust ja majanduslikke ideoloogiaid, on keeruline välja nuputada, kuidas pikaajalist keskkonnasäästu tagada. Minu panus Eesti Rohelisse Liikumisse ongi keskkonna nimel süsteemimuutuste kallal nokitsemine, mis vähendaks nii vaimset kui füüsilist distantsi looduse ja inimese vahel.
Põhikoolis küsisin ühiskonnaõpetajalt, miks meil korruputsioon kui meil õigusriik? Parim vastus? Disaini probleem. Soovin, et leiaksime viisid, kuidas elukeskkonnaga ümber käia nii, et ka tulevastel põlvedel oleks ka kodu kus elada. Minu eesmärk on aidata kaasprimaatidel mõista, et meil on üks planeet, mida jagada. Justnimelt jagada, mitte mille üle konkureerida.
Eesti Roheline Liikumine on minu jaoks omamoodi luksus – töötan igapäevaselt koos inspireerivate inimestega ja saan teha väärtustepõhist tööd. Mind võib näha kirglikult kõnelemas Tartus Raekoja platsil igareedestel kliimastreikidel.
Rage, rage against the dying of the light.
Maa Sõbrad (Friends of the Earth) on maailma suurim rohujuuretasandi keskkonnaühenduste võrgustik liikmetega 73 riigist.
CEE Bankwatch Network keskendub suurte investeerimisprojektide keskkonnamõju jälgimisele Kesk- ja Ida Euroopa piirkonnas.
Puhta Läänemere Ühendus (CCB) on keskkonnaühenduste võrgustik Läänemere valgala 11 riigist, eesmärgiga kaitsta Läänemerd.
Transport & Environment töötab emissioonidevaba ning võimalikult keskkonna-, tervise- ning kliimasõbraliku transpordisüsteemi suunas.
1983. aastal loodud Pesticide Action Network töötab pestitsiididele jätkusuutlikumate alternatiivide suunas.
EKO on Eesti suuremate keskkonnaorganisatsioonide mitteformaalne platvorm, kus kujundatakse ühisseisukohti meile kõigile olulistes küsimustes.
AKÜ koondab Eestis keskkonna, inimõiguste, arengukoostöö ja maailmaharidusega tegelevaid vabaühendusi.
Eesti vabaühenduste kliimavõrgustik koondab enda alla vabaühendusi, mis tegutsevad otseselt või kaudselt kliimamuutuste teemadel või on teemast huvitatud.
Vabaühenduste Liit on olulisim vabaühenduste katusorganisatsioon Eestis, mis tegeleb kodanikuühiskonna arendamise, ühistegevuse ja eestkostega.
Peale organisatsiooni siseste dokumentide juhindub ERL oma tegevustes mitmete koostöövõrgustike raames kokkulepitud eesmärkidest, nagu meie osalusega suurima keskkonnaalase rohujuuretasandil oleva keskkonnaühenduste võrgustiku Friends of the Earth Internationali visioonist ja missioonist. ERL lähtub oma tegevuses ka Eesti kodanikuühenduste eetikakoodeksist.
Majandusaasta aruanded annavad ülevaate ERLi tegevustest iga aasta lõikes alates 2009. aastast.
Siit leiad ERLi arengukava aastateks 2015-2020, mille loomiseks saime toetust Kodanikuühiskonna Sihtkapitalilt.
2003. aasta jaanuaris valmis praegusel kujul ka ERLi keskkonnapoliitika, mis identifitseerib liikumise peamised seisukohad valdkondade kaupa senisest selgemalt.
Eesti Rohelise Liikumise projektirahastus tuleb põhiosas Euroopa Liidu ja Eesti fondidest. Väiksema osa moodustavate eraõiguslike fondide ning ettevõtetelt pärinevate annetuste puhul lähtume põhimõttest, et oleme oma tegevust puudutavates otsustes vabad ja meie esmane prioriteet on olla läbipaistev ning usaldusväärne.
Siit leiad kõik viisid meiega kontakti loomiseks alates kontori aadressist kuni töötajate meiliaadressiteni.
Meile saab annetada ülekandega. MTÜ Eesti Roheline Liikumine tegutseb projektirahastuse, annetuste ja liikmemaksude toel, seega oleme tänulikud igasuguse toetuse eest.
Saaja nimi
MTÜ Eesti Roheline Liikumine
Swedbank
EE322200221011415405
SEB
EE941010102051999003
Kuigi projektid katavad enamasti lisaks sihipärasele tegevusele ning projektiga seotud inimeste palkadele ära ka osa igapäevastest kuludest, tuleb ikka ette ootamatuid kulutusi, raskemaid aegu või keskkonnaprobleeme, milleks projektipõhist rahastust parajasti ei ole. Annetused aitavad meil töötada järjepidevalt puhtama elukeskkonna nimel.
Eesti Roheline Liikumine on liitunud Eesti Vabaühenduste Liidu väljatöötatud Annetamise Hea Tavaga.
MTÜ Eesti Roheline Liikumine
Tiigi 8–24, 51003 Tartu
+372 5645 4459
info@roheline.ee
Reg kood: 80001670
Arvelduskontod:
EE322200221011415405 Swedbank
EE941010102051999003 SEB
Liitu Eesti keskkonna heaks meie üle 1000 liikmega!