Skip to main content

Kuivendamisest taastamiseni: Eesti märgalade uus peatükk

2024-05-28 15:12:23

Kas teadsite, et soid nimetatakse looduse neerudeks? Need ökosüsteemid puhastavad ja talletavad magevett, leevendavad põuda ja üleujutusi ning aitavad siduda süsinikku ja säilitada elurikkust. Meie elurikkuse spetsialist Carmen Kilvits annab ülevaate, kuidas RMK looduskaitseosakond taastab neid unikaalseid märgalasid, et vähendada kasvuhoonegaaside emissioone ja taastada looduslik tasakaal.

Ambitsioonikas taastamisprojekt Laiuse jääksoos annab uue elu kunagi turba kaevandamiseks kuivendatud soole ja pakub teadlastele väärtuslikku infot, avaldades positiivset mõju meie keskkonnale ja kohalikele kogukondadele.

Hoolimata sellest, et Eestis leidub arvukalt soid, pole peaaegu ükski neist jäänud puutumata inimtegevusest. Nende ökosüsteemide säilitamiseks tuleks kuivendamine kohe lõpetada ning valitsus peaks määrama tähtaja turbakaevandamise lõpetamiseks. Sooalade taastamine on küll võimalik ja tulemuslik, kuid kulukas ja aeganõudev. Seetõttu tuleks suunata rohkem rahastust elurikkuse kaitseks ja nende ainulaadsete ökosüsteemide taastamiseks.

Loe ja saa teada, kuidas looduse taastamine toob kasu meile kõigile [ENG]:

 

Jaga postitust ja levita rohelist sõnumit!