EESTI ROHELISE LIIKUMISE PROGRAMM 2021
Eesti Rohelise Liikumise eesmärk on kaitsta looduskeskkonda tegevuste eest, mis viivad Eestit kaugemale looduse taluvuspiiridest. ERL-i eesmärk tõukub arusaamast, et sellisest tasakaalust kaugenemine on halb nii keskkonnale kui inimesele. ERL annab sõna muidu hääletuks jäävale keskkonnale, olles selle kaitsja ja eestkõneleja ning kui kilp looduse ning selliste ideede, otsuste ja algatuste vahel, mis loodust ning inimest mõtlematult ning lühiajalise kasu nimel ohustaks ja hävitaks.
ERLi tegevusväli on Eesti looduskeskkond ning Eesti ühiskond. ERL on üks keskkonnaorganisatsioon paljude seas. Kõik keskkonnateemad on olulised, kuid erinevad organisatsioonid keskenduvad oma väljal erinevatele teemadele. Oma ajaloost, eelistustest ja pädevustest lähtuvalt keskendub ERL kolmele valdkonnale:
- energia ja kliima
- fosforiit ja maavarad
- majandus ja tarbimine.
See tähendab, et ERL teeb oma lõputu eesmärgi sihil töötades valiku pühendada oma piiratud vahendeid kindlas valdkonnas tegutsemisele ning jätab teised teemad – isegi, kui need on olulised – teistele organisatsioonidele. Nii suureneb tõenäosus, et ERL-i tegevusel on laiem mõju.
Fookuse hoidmiseks on hulk asju, mida ERL ei tee või mis pole ERL-i jaoks prioriteetsed. ERL-i jaoks ei ole prioriteetsed tegevused, mis puudutavad indiviidi tasandit, üksikisiku elustiili ja tarbimisharjumusi. ERL ei tegele tehnoloogiliste lahenduste pakkumisega. ERL ei tegele eluslooduse kaitsega eraldiseisvalt maavaradest, energiast ja majandusest, kuivõrd seda teevad paremini teised. ERL ei keskendu muudele ühiskondlikele teemadele, mis ERL-i eesmärki ei saavuta ning fookustega ei haaku.
Oma eesmärgi sihil töötades teeb ERL erinevaid käike:
- Takistab keskkonda ohustavaid kaevandus- ning taristuprojekte. Seda saab teha nii läbi vastuargumentide esitamise, tegeliku keskkonnamõju kohta teabe levitamise, lobi- ja meediatöö, mõttekaaslaste/koostöö organiseerimise, protesti kui otsese vastuhaku koordineerimise.
- Seisab vastu hävituslikele narratiividele keskkonna ning ühiskonna suhtest, levitades uusi narratiive keskkonna, inimese, majandusmudeli ja tehnoloogia kohta. ERL algatab arutelusid selle üle, millest võiks ühiskond looduse taluvuspiiride sisse jõudmiseks loobuda (sh tasaareng) ning mida juba hävitatust taastada; mis on hea ja säilitamist väärt ning millega tuleks üleüldise keskkonnakriisi tõttu muutuvas maailmas rahu teha (sh süvakohanemine).
- ERL arendab iseennast, et olla meie kolmest põhivaldkonnast huvituvatele keskkonnakaitsjatele nähtav ning atraktiivne; et värvata, koolitada ning hoida pädevaid eksperte; et omada selgelt eristuvat kuvandit; et olla organisatsioon, mille tegevuse rahaline toetamine on mõistlik ning mõjus (püsiannetajatele atraktiivne); et olla pädev partner liitlasorganisatsioonidele ning hoida nendega kahepoolselt kasulikke suhteid. ERL investeerib oma vahendite suurendamisesse, et tulevikus veel rohkem mõju omada.
Oma eesmärgi sihis erinevaid käike tehes kasutab ERL paratamatult piiratud vahendeid. Oma vahendite teadvustamine, uute vahendite leidmine ning olemasolevate parem kasutamine on ERL-i jaoks läbivalt oluline.
ERL püüdleb selle poole, et tema käsutuses oleks alati järgnevad vahendid:
- Pädevad eksperdid ning energilised aktivistid.
- Pigem väiksem arv, aga sellevõrra suuremaid projekte tegevuste rahastamiseks kolmes keskses valdkonnas ja võimalikult suur püsirahastus, mis võimaldaks tegevuses paindlikkust.
- Tugevatest liitlastest koosnevad võrgustikud.
Kinnitatud ERLi üldkoosolekul 22. mai 2021
Juhatuse kommentaare ja selgitusi programmile vaata siit:
ERL võttis vastu uue programmi