Eesti Roheline Liikumine teeb koostööd üleeuroopalise võrgustikuga CEE Bankwatch Network. Erinevate projektide raames jälgitakse Euroopa Liidu toetusrahade suunamist Eesti looduskeskkonda kaitsvate ettevõtmiste suunas. Eesti Rohelise Liikumise huvikaitse eksperdid keskenduvad peamiselt neljale valdkonnale, milleks on õiglane üleminek, elurikkus, energiasiire ning fossiilne gaas.
Õiglane üleminek (Just Transition) on süntees rohepöörde ja sellega kaasnevatest ühiskondlikest muudatustest mõjutatud inimeste elukvaliteedi vahel. Eesti õiglase ülemineku piirkond on Ida-Virumaa, mis saab Õiglase Ülemineku Fondi kaudu korraliku toetussumma rohepöörde oluliseks kiirendamiseks. Kuulume õiglase ülemineku juhtkomisjoni ja Euroopa struktuurifondide seirekomisjoni ning seisame selle eest, et rohepööre Ida-Virumaal saab lähiaastatel olema nii keskkonna vaates piisavalt ambitsioonikas kui ka sotsiaalselt õiglane.
Elurikkus (Biodiversity) on kestva ühiskonna alus. Nii Eestis kui Euroopas laiemalt on vaja peatada elurikkuse järjest kiirenev kadu ning panustada looduskaitsesse. 2020. aastal loodud EL elurikkuse strateegia aastaks 2030 täidab just seda eesmärki – strateegia elluviimiseks riiklikul tasandil on vaja rahastada mitmeid elurikkust toetavaid projekte. Töötame selle nimel, et Eesti toetaks eurofondidest elurikkust ning ükski projekt nii Ühtekuuluvusfondist kui ka Taastekavast ei kujutaks endast ohtu Eesti loodusele. Elurikkuse toetamine aitab Eestil kliimamuutustega kohaneda.
Energiasiire (Energy Transformation) hõlmab fossiilkütuste asendamist taastuvate energiaallikatega, hajutatud energiatootmise laiendamist, kohalike energiaühistute loomist ja energiasäästu. Kõik need tegevused on vajalikud kasvuhoonegaaside heitme likvideerimiseks ja globaalse kliimakatastroofi vältimiseks. Töötame selle nimel, et Eesti valitsus ja tööstus kiirendaksid oma tegevust 100% taastuvenergial põhineva energiasüsteemi saavutamiseks hiljemalt aastaks 2050. Selle saavutamiseks osaleme Euroopa Liidu struktuuritoetuste kasutamise planeerimises ning uue pikaajalise energiamajanduse arengukava koostamises.
Fossiilne gaas ehk maagaas on saastav fossiilne kütus, mille tarneahela igas osas lekib metaani. Metaan on kasvuhoonegaas, mis soojendab kliimat 20 aasta vältel 86x intensiivsemalt võrreldes süsinikdioksiidiga. Hind sõltub rahvusvahelisest gaasiturust, mis jätab tarbijad haavatavaks ettearvamatult kõrgetele gaasihindadele ning suurendab energiavaesust. Lisaks sõltub gaasiturg impordist, mis vähendab meie energiajulgeolekut. Seisame selle eest, et järk-järgult lõpetada Eestis fossiilse gaasi kasutamine ning suunata riiki keskkonnasõbralikemate lahenduste poole.