Skip to main content

Sirje lugu

2017-03-03 08:46:00

Sirje räägib, et sügiseti ujutas suurvee ajal kaevanduse kraav maa üle ning majatagune plats oli jääs. Keset jäävälja oli tehtud aga lastele jääkarussell „…ja siis meil oli see post pandud ja siis meil kelgud olid küljes ja nii me sõitsime…“ (Sirje, 60 aastane).

Sirje on olnud väga kaua aega seotud tööga põlevkivikaevanduse kesklaboris. Nagu ka paljudele teistele inimestele selles piirkonnas, on ka Sirjele kaevandus pakkunud tööd ja leiba. Nüüd on ta juba pensionil ja aitab oma lapse perel sisse seada elu ühes vanas hoones. Taban neid kõiki aiatöödelt. Kui küsin, kas nad teavad, kas ka selle hoone õuealalt on läinud kaevandus alt läbi, vastavad nad, et ei ole seda uurinud ega näe hetkel põhjust selle väljaselgitamiseks.

Sirje enda lapsepõlv on möödunud koos maa-aluse põlevkivikaevandamisega. Kui kaevanduskäike tehti ja lõhati, siis maja värises, meenutab ta. „…Meil omal ajal oli ka ikka jah, maja vajus nagu täitsa…“ lausub ta.

Hetkel elab Sirje linnas ja ei arva, et inimesed maa-alusest põlevkivikaevandusest väga häiritud oleksid. Ta ütleb, et kõik sõltub sellest, kes kuskil elab. Need, kellel maja on viltu vajunud, on häiritud, teistel läheb tavapärane elu edasi. Sirjele tundub, et praegu on elu kaevanduse mõjupiirkonnas pigem hea. Õuedesse on pandud kaevud ja inimestel on võimalik mõõta vee kvaliteeti.

Põlevkivikaevandus on Sirjele pigem positiivse varjundiga. Meenutades lapsepõlve, räägib Sirje, et kunagi läks nende maja tagant läbi kaevandusega seotud kraav, mis jooksis Ereda jõkke. Ta ütleb, et selles kraavis käisid nii tema lapsena kui ka ema kala püüdmas: „…Meil oli isegi sinna tehtud vahepeale ette, me läksime üle kraavi bussi peale, siis oli niuksed lauad nagu ette, siis see vesi jäi nagu seisma, siis ema isegi ämbriga püüdis kala…“ Hiljem, kui kaevandus kinni pandi, tõi Ereda jõgi kaevanduse kraavi jätkuvalt kalu.

Kaevanduse kraavist on Sirjel veel lugusid. Ta räägib, et sügiseti ujutas suurvee ajal kaevanduse kraav maa üle ning majatagune plats oli kõik jääs. Keset jäävälja oli tehtud aga lastele jääkarussell „…ja siis meil oli see post pandud ja siis meil kelgud olid küljes ja nii me sõitsime…“

Loo koostas Ederi Ojasoo (2017).

 

Jaga postitust ja levita rohelist sõnumit!