ERL andis kommentaare LNG teemal Prantsuse ajalehele Libération
Vaatamata kuludele ja keskkonnamõjudele peavad Eesti ja Soome Venemaa fossiilsest gaasist vabanemiseks jagama veeldatud maagaasi (LNG) ujuvterminali. Investeering, mis võib pikendada fossiilkütuste kasutamist aastateks, kirjutab Prantsuse ajaleht Libération.
Väljaandesse andsid oma kommentaarid ka Eesti Rohelise Liikumise juhatuse liige Madis Vasser ning huvikaitse ekspert Johanna Kuld, mille eestikeelseid tõlkeid saame lahkelt jagada ka ERLi jälgijatega.
Veeldatud maagaasi päritolu tekitab mitmeid küsimusi: kui USA-st peaks sel aastal saama suurim veeldatud fossiilse gaasi eksportija, siis Katar, Venemaa ja Austraalia on vahetud konkurendid turul. “Me oleme näinud, mis juhtus Nord Stream 2-ga: suuremahuline taristu, mis ühe riigi tegevuse tõttu kahtluse alla sattus,” arutleb Eesti Rohelise Liikumise energeetikaekspert Madis Vasser. “Kui homme otsustab USA, Katar või Austraalia midagi kohutavat teha, kas peame siis veeldatud fossiilse gaasi tarnimise katkestama?”
Võib-olla kõige olulisem küsimus on aga see: kui ajutine saab olla üleminek veeldatud fossiilsele gaasile? „Veeldatud fossiilse gaasi kasutamiseks taristu rajamine lukustaks meid järgmiseks kahekümneks-kolmekümneks aastaks fossiilkütustesse,“ sõnas Johanna Kuld Eesti Rohelisest Liikumisest. „Täna kulutatud raha kasutatakse taristu arendamiseks – Paldiski haalamiskai, torujuhtme ühendus Balticconnectoriga – mida tuleb keskpikas perspektiivis töös hoida, et investeering end investoritele ära tasuks.”
Artikkel on avaldatud ajalehes Libération 2. mail, 2022.
Foto: Paulius Peleckis / Getty Images.