Skip to main content

Anna lugu

2017-03-02 10:19:56

Anna elab maa-alal, kus kaevanduskäigud on veega täitunud ning maa kannatab liigniiskuse käes. Ta näitab oma aiale, mis on kui suur lomp. Astudes murule, jäävad järgi suured porised jäljed. Kunagisest aiamaast ei ole isegi silmaga nähtavat mälestust (Anna, 62aastane).

Anna on rõõmsameelne naine, kes on suurima heameelega jagamas oma mõtteid sellest, kuidas põlevkivi kaevandamine tema elu mõjutab. Ümber tema maja on maa all kõikjal toimunud kaevandustegevus. Naabrimees teadis rääkida, et käigud jõudsid ka otse maja alla. Tänaseks on Sompa kaevandus suletud ning kõik kaevanduskäigud veega täitunud. Anna räägib, et kui mõnda aega püsis maa veel kuiv, siis nüüd on vett kõikjal üleliia. Ta näitab oma aiale, mis on kui suur lomp. Astudes murule, jäävad järgi suured porised jäljed. Muru on habras ning hõre. Kunagisest aiamaast ei ole isegi silmaga nähtavat mälestust: „…kasvasid õunapuud, marjapõõsad, ühesõnaga, no täielik aed oli, kartulid olid kõik ja nüüd on ühesõnaga ainult need juurikad järgi,“ lausub Anna veidi ärritunud toonil. Annal on tulnud aiast maha võtta mitmeid õuna-, ploomi- ja kreegipuid ning marjapõõsaid. Aia servas on näha elupuid, mis liigniiskuse tõttu on kaldu vajunud. Maja ja sauna juurde on Anna ise pinnast juurde vedanud, et iga päev läbi lombi ei peaks kõndima. Annal on ka üks hobune. Kuna aga koppel on vaid üks suur mudaauk, siis hoiab ta hobust laudas.

Anna räägib, et kuna kaevanduskäigud läksid õueala alt läbi, siis maapinna vajumise ja kaevandustegevuse tõttu lagunes neil saun: „Meil oli kividest saun ja müür täielikult lagunes ära. No lihtsalt kivid langesid välja…. Ja siis kutsusime kohale no ja nagu ikka, ega nemad ju süüdi ei ole eksole. Aga meil tuli uus saun ehitada aga me kompensatsiooni ega midagi ei saanud.“ Samuti lagunes toas ahi ning maja vundamendis on praod.

Anna on seda meelt, et maa-aluste kaevanduste kaart võiks olla kättesaadav kõigile. Ta räägib naerdes, et ta oli kunagi saatnud Keskkonnaministeeriumile palve, et teada saada, kuidas nende maja suhtes kaevanduskäigud paiknevad. Vastus lubati anda 2018. või 2019. aastal.

Loo koostas Ederi Ojasoo (2017).

 

Jaga postitust ja levita rohelist sõnumit!