Uudised

YFoEE Horvaatias ehk noorte aktivistide koolitus Lõuna-Euroopas

08:00 06. märts 2017
Author: Juta Kruusmäe

Kes? Koolituse korraldas Young Friends of the Earth Europe (YFoEE), mis kuuleb Friends of the Earth Europe'i alla, viimasesse kuulub ka Eesti Roheline liikumine
Mis? Meeskondadevaheline koolitus (Cross working Group Training event)
Kus? Zagreb, Horvaatia
Millal? 1.- 5. veebruar 2017 (mu jaoks kestis seiklus 30. jaanuarist 6. veebruarini koos sõitudega)

Rahvusvaheline noorte keskkonnaaktivistide võrgustik (Foto: foeeurope.org)

Oeh, loksusin kaks päeva bussis, et vähemalt üks sõiduots vähem keskkonnakahjulikult läbida. See oli üks rahatagastuse tingimustest, et kui vähegi saab, eelistada keskkonnasõbralikumat transporti. Ma leidsin tasakaalu: tulin Eestist bussidega, lahkusin Horvaatiast lennukiga. Lõpuks esimesel veebruaril jõudsin Horvaatia pealinna Zagrebi, olid seal miinuskraadid mööda läinud ja meid võttis vastu varakevadine ilm jääta ja +8C-ga.

Kuidas komistasin YFoEE otsa? Milline oli algus? Mis on YFoEE ja millisena see tundub?

Lõpetanud humanitaarkallakuga bakalaureuse, otsisin endale võimalust, kuidas kombineerida oma nn pehmed oskused (kommunikatsioon, organiseerimine jm) ja huvi keskkonnakaitse teemade vastu. Sobiv pakkumine selleks tuli Eesti Rohelise Liikumise (ERL) vabatahtlike Facebooki grupist, millega olin liitunud pärast ERLi maruvinget möödunud aasta suvekooli. YFoEE koosneb erinevatest töögruppidest, millede seast liitusin mina kommunikatsioonitiimiga.

Roheline ühendus YFoEE koosneb noortest Euroopa vabatahtlikest, kusjuures Euroopa Liidu piirid pole määravad. Nii nagu ma leidsin ERLi  suvekoolis palju sarnase rohelise mõtlemisviisi ja elustiiliga inimesi, oli samamoodi ka YFoEEs, kus noored tulevad kokku peaaegu igast Euroopa otsast, et lahata üheskoos keskkonna- ja sotsiaalprobleeme. Kahe rõõmsameelse korraldaja-aktivistiga võtsin juba Eestis olles ühendust: meil oli Skype'i koosolek, kus tutvustati tööplaane. Aga kõige parema ülevaade sellest, mis on YFoEE, sain ikkagi Horvaatias koolitusel kohapeal.

YFoEEs on mitu meeskonda, igal grupi on omad jooksvad projektid, aga vahel teevad nad ka koostööd üksteisega või ka FoEEga. Meeskondadeks on järgnevad:

  • Food & Argiculture Working Group (WG) ehk toidu ja põllumajanduse meeskond
  • Equality & Interculturalism WG - seda võiks ehk iseloomustada kui "kultuuridevaheline aktiivne austav suhtlus"
  • Cilmate Justice WG ehk kliimaõig(l)use meeskond
  • Biodiversity WG ehk loodusliku mitmekesisuse meeskond
  • Communication team ehk kommunikatsioonitiim, kuhu mina kuulun. See grupp haldab infoliikumist eri gruppide vahel ja ka YFoEE kodulehel ja sotsiaalmeediaplatvormidel nagu Facebook ja Instagram.

TOIMUNUD KOOLITUSEST

Zelena Akcija ehk Horvaatia roheline liikumine (FoEE Croatia) oli võõrustajaorganistasiooniks. Nende majas olid meil töötoad ja meid majutati viie minuti kaugusel olevas hipsterhosteilis Chill-Out. Mulle kui noorele neiule, kes on esimest korda Horvaatias, oli kõik väga mugavaks tehtud.

Mis meie konkreetselt tegime? Mille üle arutasime? Mida teada saime?

Koolituse eesmärk oli anda põhjalik ülevaade, mis on Young Friends of the Earth Europe. Teine suurem ülesanne sellel koolitusnädalal oli kõigil omavahel tutvumine.

Päevad olid tihedalt töötube täis. Õhtuks oli pea informatsioonist paks, aga see-eest mõnus tunne oli ka. Vastukaaluks intensiivsele õppimisele saime lõunal mitu tundi vaba aega ja vabad olid ka õhtud, mil saime siis koos või omaette jalutamas käia või baaris/hostelis diskuteerida rohelisest eluviisist ja muust. Mina kasutasin võimalust ja käisin varahommikuti päikesetõusul eepilistel jalgrattasõitudel Zagrebi pargis. Ratta sain laenuks ühelt kohalikult noorelt roheaktivistilt.

Üks olulisemaid mõtteid, mis ma töötubadest kaasa võtsin oli see, et keskkonnaprobleeme ei saa alati vaadelda eraldi sotsiaalsetest probleemidest nagu seda on vaesus, rassism jm. New Orleansis oli natuke aega tagasi tohutu orkaanijärgne veeuputus. Nii oli terve kogukonna elu häiritud ja nad vajasid abi. Aga selles sündmuses jäi eriti hätta mustanahaliste kogukond, kes lisaks looduskatastroofis kannatamisele on ühiskonnas juba niigi diskrimineeritud ja rõhutud olukorras. Mustanahaliste piirkonnas oli vaja abi inimeste evakueerimisel aga sinna jõudis abi hiljem ja vähem võrreldes „valgete“ piirkondaga. Probleemid, mis on juba sotsiaalsel tasandil aktuaalsed, võivad tulla veelgi enam esile, kui satuvad seosesse keskkondlike küsimustega.

Young Friends of the Earth Europe 05.02.2017 Horvaatias (Foto: Erakogu)

Lisaks jagati oma kogemusi - milliseid keskkonnakaitselisi kampaaniaid või aktsioone keegi oma kodumaal või mujal Euroopas teinud on. Enamik noortest olid juba aktiivsed oma riigi rohelises liikumises. Lisaks kirjeldati projekte ja aktsioone, mis tehtud Horvaatias nende endi rohelise ühenduse Zelena Akcija poolt. Üks kõige inspireerivam moment oli see, kui kohalik vanem aktivist meile Zagrebis tuuri tegi ja seletas, millised poliitilised probleemid on aktuaalsed seoses mingi hoonega ja kus nad on oma aktioone teinud ja millised on olnud tulemused. Ta kirjeldas, kuidas Zelena Akcijas koosneb nn kontorirahvast, kes hoiab silma peal seadusetel ja on põhilised formaalsed korraldajad. Nende kõrval on aktivistid, kes aitavad rohelise sõnumi visuaalselt ja ideeliselt mõjuva aktsiooni/protesti näol tänavatele tuua. Ühes protestis kasutasid nad näiteks kultusfilmi tegelaskuju Darth Vader, kes seisab plakati kõrval, mis ütleb: "You're responsible for climate chaos. Welcome to the Dark side."

Inspireerivate kõnelejate seast tooksin esile ka Adrian Bebbi, kes on üks FoEEi toidu-põllumajanduskampaaniate eestvedajaid. Ta tutvustas meile, kuidas toimib sotsiaalsete liikumiste (kampaaniate ja aktsioonide) sisemine mehaanika, kohustuslikuks kirjanduseks on sealjuures tema väljatoodud "The Movement Action Plan" (http://www.historyisaweapon.com/defcon1/moyermap.html).

Minu meelest oli koolitusnädal vägagi interaktiivne. Saime konkreetseid nõuandeid, kuidas pühenduda rohelistele kampaaniatele, aga ka seda, kuidas sealjuures end hästi tunda (ehk tegelega self-care'iga). Samuti oli palju sellist, mida ei pidanud istudes tegema: saime ise videoid teha; luua töötoa teemal, mida tahtsime endas/teistes arendada; korraldada ühise kultuuriõhtu; teha ja esitada minikunstiprojekti, mis oli ühe kampaania aluseks. Muuseas, kultuuriõhtul Eestit esindades andsin teistele proovida musta leiba, Kalevi komme ja sojaga (kuna seltskonnas oli palju taimetoitlasi) kama. Üldse olid kõik toidukorrad taimetoidumenüüga. Minu arvates oli hariduslik osa ja meelelahutuslik osa väga hästi kokku põimitud. Näiteks üsna nädala lõpus, kui meil oli tegevusplaan enam-vähem koos, tegime TV-show. Selles lavastatud telesaates andis igast töögrupist üks esindaja ülevaate oma tiimi tulevikuvisioonist ja publik sai tweet'ides (tegelikult lihtsalt paberilipikutega) küsida või kommenteerida. See oli väga kaasahaaravalt üles ehitatud.

Young Friends of the Earth Europe 05.02.2017 Horvaatias (Foto: Erakogu)

Olen väga rahul, et liitusin Young Friends of the Earth'i kollektiiviga. Loodan, et suudan nende tegevustesse  sel aastal piisavalt panustada. See nädal aega koos  noorte korraldajate ja aktivistidega oli väga palju energiat ja inspiratsiooni andev kogemus. Sai palju naerda, palju halle ajurakke krigistada ja uusi mõttekaaslasi-sõpru leida pea igast Euroopa otsast. Ei tea paremat kohta, kus õppida keskkonna kaitsemise aktivismist ja tolerantsist kui noorteliikumises YFoEE.

Heihopsti, viimane üleskutse – meie meeskondadega saab veel liituda!

Ja üks asi veel – sel aastal on Young Friends of the Earth Europe’il 10. sünnipäev, palju õnne!