Sündmused

Keskkonnateemalise väitlusklubi jaanuarikuine kohtumine

teisipäev
23.
jaanuar
Kell 18:00
Asukoht: Lille 10, Tartu,

Järgmine keskkonnateemalise väitlusklubi kohtumine toimub 23.01. kell 18:00 Tartu Loodusmajas, II korrusel. Et kõik ajakavas kenasti sujuks, peaks saabuma u 10 minuti varem, 17:50. Seekordne teema on: "Eesti peaks oluliselt vähendama metsade raiemahtusid".

Kui sa ei ole varem keskkonnateemalisest väitlusklubist kuulnud või jääb midagi segaseks, siis loe edasi. Kui usud, et see oleks sulle täpselt paras väljakutse ning soovid kaasa lüüa, aga pole enne käinud, siis kirjuta palun kairoheline.ee.

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Eesti Rohelisel Liikumisel on olnud juba mõnda aeg plaan, et keskkonnaorganisatsioonidel (töötajatel, vabatahtlikel, aktiivsetel liikmetel) võiks olla oma väitlusklubi.  

 

Miks selline mõte?

Keskkonna valdkond on väga tihedalt läbi põimunud ühikonna teiste sektoritega ja kuna üldiselt on maailmas sihiks majanduskasv, siis on looduse kaitse natuke vaeslapse rollis. Seda enam on vaja inimesi, kes selle hea seisundi eest seisaksid. Selleks tuleb võidelda tuuleveskitega, demagoogidega, valede andmete, tühjade argumentide, sisuliselt vastamata kirjade jpm. Kuidas seda kõike ära tunda (ja mitte ahastusse langeda) ning sellele vastu astuda?

 

Väitlus aitab selliseid asju ära tunda. Lisaks annab harjutamine juurde enesekindluse, teadmised ja oskused, mida läheb vaja igal pool.

 

Miks see hea on?

1) See suurendab teadmisi erinevatest teemadest.

2) Sa pead vahel väitlema poolelt, mida sa tavaliselt ei toetaks – see aga annab sulle võimaluse näha oma oponentide punkte ja teada, kuidas neid ümber lükata.

3) Saad harjutada esinemist turvalises keskkonnas ja saada konstruktiivset tagasisidet, et areneda edasi. Kuigi see võib alguses hirmus olla, ei ole inimesi, kes ei oskaks esineda ega saaks harjutades paremaks.

4) Annab võimaluse erinevatel organisatsioonidel regulaarselt koos käia. See võib ära lahendada nii mõnegi teise aktuaalse probleemi. Lisaks saab tutvuda uute inimestega.

5) Annab oskuse suunata ja kokku hoida oma energiat. Ehk milliste argumentide vastu ja kuidas on kõige parem võidelda; kuidas läbi lõigata demagoogiat ja rääkida asjast; millal norida faktide kallal, millal sisu jne.

 

Kuidas väitlus välja näeb?

Väitlus on organiseeritud sport, millel on kindlad reeglid. On üks hea teema, kaks meeskonda (mõlemas 3-4 liiget), kohtunik (kui valge leht) ja 1-2 h vaba aega. Soe ruum ja mõni küpsis ei tee ka paha. Meeskondadest üks pooldab teemat, näiteks „Jah, automaks on mõistlik meede transpordisektori säästvaks muutmisel“, teine meeskond on vastu, „Ei, automaks pole mõistlik. Tegelikult toob lausa kahjusid“. Ja nii seda palli põrgatakse kõnelejate kaupa, kõik meeskonnas saavad sõna. Lõpus teeb kohtunik otsuse, kumb pool võitis, võtmata arvesse enda teadmisi, ning annab tagasisidet kogu väitluse kohta nii meeskonnale kui ka individuaalselt. See oli väga kiire ülevaade. Näiteks siin on video väitlusest: https://www.youtube.com/watch?v=OfcBQdAdx_E

 

Keskkonnateemalises väitlusklubis on kohtunikeks ja juhendajateks inimesed professionaalsetest väitlusklubidest.